Kiedy najlepiej rozpocząć budowę domu?

Budowa domu zawsze jest ogromnym przedsięwzięciem. Oprócz wszystkich zasad i formalności, do jakich trzeba się stosować, konieczne jest również podjęcie decyzji dotyczącej czasu rozpoczęcia.

Zasadniczo prace budowlane można prowadzić bez względu na porę roku. Trzeba jednak uświadomić sobie, że niekorzystne warunki atmosferyczne, które najczęściej panują zimą (minusowe temperatury, opady śniegu, deszczu, mgły), nie tylko utrudniają, ale wręcz uniemożliwiają wykonanie niektórych prac. Często istotnie podnoszą również koszty budowy, ponieważ nakładają konieczność kupna droższych materiałów. Pojawia się także ryzyko błędów ekipy budowlanej, które nie zawsze udaje się później naprawić.

W Polsce z budową domu najlepiej ruszyć na wiosnę. Dokładny czas rozpoczęcia prac musi być jednak uzależniony nie tylko od warunków pogodowych (czy zima ustąpiła miejsca wiośnie), ale również od stanu gruntów na danym terenie. W niektórych miejscach po ustaniu zimy trzeba odczekać nawet kilkanaście tygodni aż grunt obeschnie i przestanie być grząski. Wkroczenie na podmoknięty teren z ciężkim sprzętem może skończyć się unieruchomieniem maszyn.

Większość specjalistów z zakresu budownictwa uważa, że bezpiecznym terminem jest druga połowa marca. Prawdopodobieństwo dużych mrozów jest już niewielkie. Dodatkowo dzień staje się coraz dłuższy, co pozwala na kilkunastogodzinną pracę ekipy budowlanej. Nie ma również konieczności stosowania sztucznego oświetlenia, które zwiększa koszta budowy.

Czy warunki pogodowe wpływają na proces budowy?

Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na naszą pracę jest temperatura. Najbardziej bezpieczna jest temperatura niespadająca poniżej pięciu stopni. Jeśli spadnie ona poniżej tej wartości, wówczas wydłuża się czas twardnienia cementu oraz pojawia się ryzyko zamarznięcia wody w przygotowanej mieszance. Zmniejsza to wytrzymałość betonu, w konsekwencji czego błyskawicznie zaczyna on pękać. Możliwe jest prowadzenie prac budowlanych z cementem do temperatury sięgającej ośmiu stopni poniżej zera, ale tylko wtedy, kiedy zastosowane zostaną preparaty o działaniu przeciwmrozowym.