Zdrowie i czyste powietrze w domu – jak to zrobić?

Okres jesienno-zimowy zdecydowanie bardziej sprzyja przebywaniu w domu, niż wychodzeniu na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że przez cały rok potrzebujemy świeżego powietrza! A o to zdecydowanie trudniej w zamkniętym pomieszczeniu. Co można zrobić w tej sytuacji?

Liczne instytucje naukowe przeprowadziły badanie, które wykazały, że zagrożenia występujące w wielu naszych mieszkaniach mogą być groźniejsze niż te, które występują na ulicach miast. SW naszym mieszkaniu, oprócz groźnych pyłów PM2,5 i PM10 przedostających się z ulicy, znajdują się bakterie, roztocza i inne substancje ulatniające się z mebli, tworzyw sztucznych czy farb.

Dopuszczalny poziom zanieczyszczenia powietrza pyłami PM10 wynosi 40 ug/m3, a dla PM2,5 – 25 ug/m3. Jednak przebywając zimą w naszych mieszkaniach niejednokrotnie oddychamy powietrzem, niemal dwukrotnie bardziej zanieczyszczonym niż na zewnątrz! Zanieczyszczenia te można jednak wyeliminować wykorzystują do tego celu powszechnie dostępne środki.

Jak oczyścić powietrze?

Najprostszy sposób na uzyskanie czystego powietrza zna tak naprawdę każdy z nas. Chodzi o… częste wietrzenie oraz zapewnienie prawidłowej wentylacji! Jednak nowoczesne rozwiązania pozwalają na zastosowanie nawiewników w oknach. Ich zamontowanie pozwala na kontrolowany napływ powietrza oraz wyciągi wymuszające jego obieg. W szczególności dotyczy to kuchni i łazienki.

Oprócz tego na rynku dostępny jest szereg urządzeń filtrujących, wyposażonych w filtr HEPA. Jeśli natomiast wolisz stosować naturalne rozwiązania, warto zainwestować w rośliny (np. bluszcz, lipka, paproć, dieffenbachia, fikus). Są one naturalnym sposobem na nawilżenie i odświeżenie powietrza.

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu jest niezwykle ważna. Szczególnie to odczuwamy w zimie, w okresie grzewczym. Wilgotność powietrza wynosi wówczas poniżej 30%. Efektem tego jest niejednokrotnie łzawienie oczu, pieczenie skóry, a nawet częstsze infekcje. W takiej sytuacji często nie wystarczają domowe sposoby, takie, jak mokre ręczniki na kaloryferach czy pranie w sypialni.