Styl rustykalny

W katalogach dekoratorskich styl rustykalny pojawia się nie raz. Kojarzy się z drewnem, z czymś starszymi wiejskim. Nie nadaje się jednak tylko do domków, lecz może być wykorzystany w mieszkaniach.

Kolory w stylu rustykalnym

Jedną z najważniejszych cech stylu rustykalnego są kolory. Nie są one tak jasne jak w przypadku stylu prowansalskim, lecz zdecydowanie ciemne. Jednak ciemność łączy się z przytulnością pokoi rustykalnych. Przebywa się w nich miło oraz bezpiecznie. Kolorystyka wiąże się przede wszystkim z barwami drewna, jego naturalnym kolorytem oraz barwami uzupełniającymi. Wszystkie one kojarzą się z naturą. Są to przede wszystkim różne odcienie zieleni, żółtego, beży, brązów, czyli tzw. kolory ziemi. Wyraziste kontrastujące barwy powinny zostać wykluczone, natomiast kolory kojarzące się z naturą podwajają sielski klimat.

Materiały i tkaniny w stylu rustykalnym

Decydując się na styl rustykalny trzeba wziąć pod uwagę, że nie nadają się do niego tworzywa sztuczne, zimne oraz błyszczące. To zepsułoby całą aranżację wnętrza. Najważniejsze jest drewno, które jest podstawą stylu rustykalnego i jest używane w różnoraki sposób. Dobrze sprawdza się także drewno będące w różnym poziomie użytkowania, tj. opalania go, zadrapania, wgniecenia. Tak samo ciekawie wyglądają kawałki drewna z widocznymi słojami, będącymi samymi w sobie ozdobą.

Najlepiej nie modyfikować drewnianych elementów w żaden sposób, nie przykrywać jej farbą, a jedynie przyciemnić go nieco bejcą. Naturalność w stylu rustykalnym jest najważniejsza.

Prosto i kształtnie

Istotne jest również zachowanie prostoty w kształtach uzupełniających styl rustykalny. Udziwnione, nietypowe kształty nie są najlepsze jeżeli chce się osiągnąć wiejską przytulność. Liczy się prostota, proste linie, naturalność, bezpretensjonalny charakter wykorzystywanych mebli. Rzeźbione elementy, zwłaszcza przy komodach czy zagłówkach foteli nie są dobrym pomysłem. Warto unikać także owalnych kształtów w meblach.